Skip to main content

AccessTr.neT


listeye çoklu ekle çıkar kaydet

listeye çoklu ekle çıkar kaydet

Çözüldü #1
daha önce açılan kutudan listeye ekle çıkar ve kaydetle ilgili bir soru sormuştum ama çözlmüşlere kaldırıldığı için tekrar konu açmak zorunda kaldım..

aynı işlemi daha çok veriyle nasıl yapacağımı bulamadım...

MTNADSOYAD,AKUNVAN,AKISTASYON seçilerek ekle dediğimde bunları LSTKATILIMCI listesine eklenmesini çıkar dediğimde çıkmasını istiyorum daha sonra Dönemde seçilerek kaydet dediğimde sırayla kaydetmesini...
teşekkür ederim...
.rar LİSTE.rar (Dosya Boyutu: 28,93 KB | İndirme Sayısı: 10)
Son Düzenleme: 18/05/2013, 01:10, Düzenleyen: mhmtogz.
Cevapla
Çözüldü #2
Aşağıda açılan kutudaki çoklu seçimin metin kutusuna veya sorguya eklenmesi ile ilgili bir örnek var. NOT: Açılan kutudaki çoklu seçimi yaparken CTRL basılı olmalı.
.rar çoklu seçim-sorgu .rar (Dosya Boyutu: 63,36 KB | İndirme Sayısı: 41)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #3
demek istediğim tam öyle değil... yani bir metin kutusu 2 tane açılan kutudan veriyi seçip ekle dediğimde listeye aklemesini istiyorum...
Cevapla
Çözüldü #4
Me.LSTKATILIMCI.AddItem (MTNADSOYAD,AKUNVAN.Column(2),AKISTASYON.Column(3))

şu kısmı nasıl yazmalıyım ????
Cevapla
Çözüldü #5
Anlatmak istediğinizi çok iyi anladım ama ben de liste kutusuna additem ile kayıt eklerken column()'u nasıl kullanırım diye düşünüp duruyorum. Henüz bir çözüm bulamadım. Moderatör arkadaşlar bu paslanmış eski Access'çiye (yani bana) yardım ederler herhalde. Bir aralar böyle bir konuyla bayaa bir uğraşmıştım ve sonunda çok basit bir yol bulmuştum. Ama şu anda hatırlayamıyorum.
Yabancı olanlar için konuyu açayım: Bir liste kutumuz var ve bir de form üzerinde 3 adet metin kutumuz ya da açılan kutumuz. Sorun şu ki, metin kutusundan ya da açılan kutulardan additem ile kayıtları ekliyoruz ama bu liste kutusunun 3 tane sütunu var ve tek hamlede form üzerindeki 3 ayrı metin kutusu (aslına ikisi açılan kutu)içinde yazılanlar liste kutusuna yanyana eklenmeli.
Şu komutla liste kutusuna direkt olarak veri ekleniyor:

LSTKATILIMCI.AddItem (MTNADSOYAD)


Fakat biz bunu

LSTKATILIMCI.column(0).AddItem (MTNADSOYAD)

gibi yapmak istiyoruz. Ama ne additem'den önce ne de sonra Column komutu kullanılamıyor.

LSTKATILIMCI.column(0)=(MTNADSOYAD)

komutu da işe yaramıyor. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #6
Yaptığım araştırmalarda vb'de kullanılan liste kutusuna additem ile veri girme konusunun Access'te sıkıntılı olduğunu ve bilinen bir çözümünğün olmadığını öğrendim. Yabancı sitelerde de değer listesi olarak additem ("item;index") olarak eklenebildiği yazılmış. Denediğimde değer listesi olarak sütunlara veri aktarabildim ama bu veriden çok sabit değerlerdi. Tırnak içinde yazılmasından anlaşılmıştır sanırım.

Sonuç olarak bir yöntem düşündüm. O da bir tablo üzerinden ado kullanarak yapmaktı. Böylece bir tabloya veriler gönderilecek, tablo da liste kutusunu besleyecekti. Her veri göndermede de liste kutusu güncellenecek. Böylece endirekt olarak liste kutusuna veriler gönderilebiliyor. Eğer tablodaki veriler her açılışta sıfırlanacaksa tablodaki verileri silen bir kod açılışa konabilir ama bence soru sahibi sanıyorum bu işin sonunda verileri tabloya göndermek de isteyecek. Çünkü silme, güncelleme vs de gerekiyor sonuçta. Örnek aşağıdadır. Bu işimi görür derseniz, ado ile devam ederiz. Kolay gelsin.
.rar LİSTE.rar (Dosya Boyutu: 86,15 KB | İndirme Sayısı: 26)
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da