Skip to main content

AccessTr.neT


Mehmet Demiral'ın imzası

Mehmet Demiral'ın imzası

Lightbulb #1
Forumda bazen bir süper moderatörün bile anlamsız ve düzensiz bilgi aktardığını görüyorum. Örnek olması gerekirken...

Bu bir nasihat değildir, geçen birisi en beklediğim güzel ve ileri seviye bir konuda uzun uzun yaşmıştı. Hem de örneği eklemişti. Malasef ne genel yazı düzeni vardı, ne imla, ne de özenli cümleler. Hiçbir şey anlamadım ve mesajını sadece yarıya kadar okuyabildim. Anlayarak okuma değildi bu. Mesajı yazana bunu bildirsek kırılacağına eminim. Access uzmanlarından rica ediyorum daha anlaşılır yazsınlar.

Mehmet Bey belki de Türkçe öğretmeni olduğundan tercüman oluyor imzası duygularıma. Belki bu yüzden kafamız çok uyuşuyor.

Ne kadar bilirsek bilelim; iş öğretmeye gelince anlatabildiğimiz kadar biliyoruzdur. Anlatabilmek bildiğimizin ispatıdır.

Masamda şimdi iki güzel kaynaktan birisi var, Alison Balter'in Access kitabı. Diğeri ise Enine Boyuna Access 2003. Bunları okumak inanıyorum Zaman romanını okumaktan daha zor. Bayağı bir tahammül gerektiriyor. Okurken iki renkli kalemim var. Kırmızı ile öenmli yerleri, yeşil ile yanlış yazımları çizerim. 125. Sayfaya kadar geldim bıktım yeşili kullanmaktan. Bazen verdiği bilgiler de zaten bildiklerim. Sayfalarca bildiklerimi okuduğum da oluyor ama o kadar safsata cümle var ki! İlerde yayınevine göndereceğim umursamazsa buradan yayınlayacağım! Birinde abuk sabuk hatalar dolu, diğerinde gereksiz cümleler. Evirip çevirip aynı şeyi sayfa boyunca söylüyor.

Güzel İletişim verimi getirir. Mehmet Beyin dediği gibi:
Alıntı:Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.

Bizlerin anlayacağı kodlar olmadığı müddetçe geride kalacağız hep. Kaynak bolluğu değil, anlaşılır kaynak bolluğu daha önemlidir. Örnek: Kerem Köseoğlu - Veritabanı Mantığı. Kerem Bey 50 kitap yazsa eminin daha rahat okurum ve unutmam. İlham alınacak bir tarzı var.

Şimdi böyle bir sitem ettim diye kızanlar olabilir! Bir mesajda bunu çok belirgin olarak gördüm ve yayılmaması için (burdan faydalanan biri olarak) gündeme taşımak istedim. Kedimce bir istek bu aslında. Forumun genelinde böyle bir sorun yok ve süper moderatörlerde yazma sorunu var demiyorm. Hani yenilere uyarılar yapılır ve mesajı düzeltmesi istenir devamlı, cümlelerinin anlaşılmadığı söylenir. Acaba bunda anlatanların da payı olamaz mı bazen? Gerçi şimdi Mehmet Bey gibilerine haksızlık etmiş olurum, yok öyle değil. Eğer birisi soranın mesajını daha anlaşılır olması için düzeltmesini istiyorsa eminin o kişi dile önem veren, titiz, ciddi bir üyedir. Düzeltmesini istemeden mesajı es geçmek te bir kötü huy. Buradan hassaslıkları için ve titiz davrandıkları için Mehmet Demiral ve Okileturc'a, tanımadığım ve mesajlarını görmediğim benzer kişilere saygılar sunuyor, teşekkürü borç biliyorum. Keşke herkes onlar gibi olabilse.

Sağlıkla, esen kalınız.
Son Düzenleme: 14/07/2009, 03:29, Düzenleyen: mehmeser.
Cevapla
#2
düşüncelerinize katılıyorum
çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız
temelini sağlam atmalıyız
ben de imla kurallarına dikkat etmiyorum ama yapmak lazım
şimdiye kadar sıkılmadan okuduğum Access kitabı hatırlamıyorum
kendimi bir çay kaşığı bal için bir çuval keçiboynuzu yiyormuş gibi hissediyorum
@benbendedeilem
Cevapla
#3
Sn mehmeser, yazılan mesajlar imla kurallarına uygun yazılsa daha iyi olurdu ama buradaki amaç yazamadıkları kod, çalıştıramadıkları işlev vs. vs. konularda üyelere yardımcı olmak.
İmla kurallarına uygun olmayabilir ama yazılan cevaplar anlaşılmaz veya anlaşılamaz değil, eğer anlamadığınız bir yer varsa konuya mesaj yazarak belirtin. Anlayamadığınız yeri sorun.

Bazen sorulan soru anlaşılmıyor, eklenen örnekteki alanlar ile soru arasında gidip geliyoruz. Yazdığımız çözüm anlaşılmaz olabilir ama sonuçta zaman, emek verip çözüm üretiliyor.
Yazım yanlışı olsa da emek verip cevap yazmak, emek veren kişiye "evet yaa öyle de yapılırdı. Aklıma gelmişti ama zamanım yoktu buraya sormuştum. " demekten bence daha iyi.
Cevapla
#4
Img-grin))
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#5
Merhaba,

Sorulara verilen cevaplar konusundan ziyade bir uzmanın başkalarına öğretmek için verdiği bir mesajda bunu gördüm. Konuyu kendine anlatıyordu sanki. Bu onun iyi niyetine zarar getirmez, yaptığı yine bir iyilik. Söylediğim şey: eğer hikayesel tarzda konu özetlenmezse ve bilmeyenin tarafından bakılmazsa emeği boşta kalıyor. Belki bir zaman sonra anlattığını zannettiği konudan soru gelince küplere binecek ve cevap olarak ta:

- Filan adreste bu konu anlatıldı oraya bak, diyecek.

Her yazılan harfin boşa gitmemesi için öneridir. Ben burda faydalanan öğrenici üyeyim. Moderatör, uzman v.s. değilim. Bildiklerim bilmediklerimin yanında hiç kalır. Aklıma gelenler ve tasarladıklarım belki herkesinkinden çok olabilir. Onları zaten uygulamaya geçirebilsem kitap yazardım. Benim bakış açımla uzmanların bakışı farklı. Yazanların bizlerin gözüyle bakmasını, emeklerinin bu sayede daha değerli olacağını söyledim. Moderatörlerin cevaplarında ya da forum genelinde sorun olmadığını üstteki iletimde özellikle bildirdim.

Ne kadar özen gösterirsek geride o kalacak eser olarak. Belki bir uzman burda verdiği cevapları kitap haline getirecek. O zaman, orda gelişi güzel yazmıştım baştan hepsini düzenlemem lazım, desin mi? Yoksa burdaki mesajları derleme yapıp sunsun mu?

Ben de bu kadar yazmazdım ama sizlerle Access konuunda değil dil ve anlatım konusunda tartışıyorum. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 6 yıl dirsek çürütmüş biri olarak ta işin bu yönünde söz söylemekten çekinmiyorum. Benim eleştirim olacaksa da doğal olarak bu yönde olacak. Belki geçmişi benim gibi olmayanlar bunlara kafayı takmaz ama bizim içimizde bir sızı bu dilin kullanımı.

Sağlıkla, esen kalın. Yazarken baya bir gülümsetti bu mesaj. Özellikle site sahiplerinin bu tür mesajlarımda bana karışılık eski mesajlarımı araştırıp cevap vermeleri hoşuma gidiyor.
Son Düzenleme: 14/07/2009, 15:50, Düzenleyen: mehmeser.
Cevapla
#6
sn mehmeser, imla mevzusu için haklısınız, zaten mehmet hocam bizlere gerekli uyarıları moderatör salonunda sık sık yapıyor.
Eski mesajlarınızı araştırmışlığım yok, daha doğrusu sitede okumadığım mesaj yok. Bahsettiğim mesajınızda sizce haksız mıyım?
Ayrıca ilginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task