Skip to main content

AccessTr.neT


Pdf Belgeleri İçeriğinde Arama Yapmak Mümkün Mü

ferhat karagozlu
ferhat karagozlu
3
433

Pdf Belgeleri İçeriğinde Arama Yapmak Mümkün Mü

Çözüldü #1
merhaba dostlar.
Form üzerinde arama kutusu aracılığı ile tablo içerisindeki verileri arayabiliyoruz. Arama işlemi sadece tablo içerisindeki verilerdemi geçerlidir.  Aynı formu kullanarak ayrı bir klasörde pdf olarak kayıtlı onlaraca belge metni içerisinde bir kelime arayabilirmiyiz. Aradığımız veri hangi pdf dosyasında geçiyorsa bu pdf dosyalarını formda  listeleye bilirmiyiz. Bu mümkünmüdür. Selam ve saygılarımla.
Cevapla
#2
Şimdiye kadar bulabildiğim tüm yöntemlerde acrobat'in pro versiyonu (paralı sürüm ) varsa onun kullandığı referansı ekleyerek yapılıyor diğer bir yöntem de arkaplanda PDFyi  word ile acip işlem yapma yada text formatında kaydedip öyle arama yapılması gibi yöntemler buldum ama henüz başarılı bir sonuca ulaşamadım.
Cevapla
#3
(19/03/2020 16:36)berduş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdiye kadar bulabildiğim tüm yöntemlerde acrobat'in pro versiyonu (paralı sürüm ) varsa onun kullandığı referansı ekleyerek yapılıyor diğer bir yöntem de arkaplanda PDF'yi  word ile acip işlem yapma yada text formatında kaydedip öyle arama yapılması gibi yöntemler buldum ama henüz başarılı bir sonuca ulaşamadı
Çok teşekkür ederim ilginiz için. OCR (Optical Character Recognition - Optik Karakter Tanıma) yöntemi ile tüm kamu kurumlarında kullanılan (evrak bilgi sistemi, uyap, evrak otomasyon, belgenet vb ) programlarda word, pdf, text formatında programa yüklenen belgeleri içeriğindeki bir veriden o belgeyi bulabiliyoruz. Access ile hazırlanmış evrak kayıt gibi programlardada bunun mümkün olmasını düşünüyorum.
Cevapla
#4
Ocr yazılımlarının amacı belgedeki verileri çıkarmaktır accessi amacı ise verileri işlemek dolayısıyla accessin bunu yapamaması normal ama belirttiğim gibi OCR yazılımlarının kullandığı dosyaları kullanarak -mesela adobe acrobat pro- veri alabilir.
Hemen belirteyim benim soyledigim benim bilgim dahilindedir yaptığım aramalarda şuana kadar bulabildiklerim hep ek programin ozelliklerini kullaniyordu ama arastirmaya devam ediyorum eger internet explorer yada word okuyabiliyorsa Access de bu programlari kullanarak belki veri alabilir ama bunun icin pdf dosyasini acmasi gerekir. Ama henuz boyle bir cozumu tam olarak bulamadim
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da