Skip to main content

AccessTr.neT


REFERANSLAR

nihatkr
nihatkr
2
2540

REFERANSLAR

#1
REFERANSLAR

Excel’de hücreler, sütun ve satir numaralari ile gösterilirler. Baska bir ifadeyle hücrenin referansi sütun ve satir numarasidir. Referanslar 3 türlüdür:

A ) Göreceli Referans

Hücrenin adresinin birbirlerine göre verilmesidir. Yani A1 ve A2 hücresi A3 hücresinin üzerinde yer alan 2 hücredir. Excel bu tür referans yöntemini kullanir. Bu referansin avantaji belli hücrelere uygulanmis formüllerin diger hücrelere kolayca uygulanmasini kolaylastirmaktir.

B ) Mutlak Referans

Hücre adreslerinin tam adresi ile gösterilmesidir. Yani hücrelerin adreslerinin $A$1 biçiminde degismez olarak gösterilmesidir. Mutlak referansin amaci; öncelikle göreceli adreslemeyi durdurmaktir. Hücrelerin adreslerinin gidilen her yerde korunmasiyla ilgilidir. Mutlak adres kullanmak için hücre adresinin sütun ve satir numarasinin önüne $ isareti eklenir.

C ) Karisik Referans

Göreceli ve mutlak adreslerin birlikte kullanildigi referans biçimidir. $A1 referansi, A1 hücresinin sütun numaralari açisindan mutlak adrese sahip oldugunu, satir numaralari açisindan göreceli adrese oldugunu gösterir.
Not: Kopyalama yönüne dogru (yatay-dikey ) satir veya sütun bilgileri degismektedir. Formülde kullanilacak bir hücreyi sabitlenmek istendiginde sabitlenecek hücrenin satir ve sütun adlarinin basina ($ ) isareti konmalidir.
FX-Etopla
Liste Kutusu Oluşturma
Cevapla
#2
Sn Nihat Hocam paylaşım ve emek için teşekkürler. Saygılar...
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.


Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi


Cevapla
#3
paylaştığın güzel eline sağlık ancak büyük harf kullanmal yasak değil mi
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da