Skip to main content

AccessTr.neT


sıralama sorun var

sıralama sorun var

Çözüldü #1
ekteki örnektede görüleceği gibi MID alanındaki sıralamada kayıt yapılırken otomatik sayı veriyor ancak aradan bir veriyi sildiğimizde yeniden sıralamıyor yani numaraları yenilemiyor bu otomatik sıralamayı nasıl yapabiliriz,ayrıca her verinin sonuna kayıt sil tuşu koyduğumda her enter yaptığımızda sil tuşa gittiğinde yeni kayıt açmıyor bir alta ,enter yaptığımızda sil düğmesine gitmemesini es geçmesini sağlayabilirmiyiz sadece tıklamayla sil yapılsın.yardımcı olursanız sevinirim.
.rar ORNEK.rar (Dosya Boyutu: 28,14 KB | İndirme Sayısı: 5)
Cevapla
Çözüldü #2
access 2003 kullanıyorum, mdb olarak yüklersen bakabilirim. MID alanı tablo tasarımında sütun alanını "otomatik sayı" olarak ayarladıysan arada silinen kayıtlardan sonra verilen otomatik sayı yenilenmez. enter tuşu içinde "sil" butonunda "Sekme Durağı" na "hayır" dersen o butona enter tuşuna bastığında uğramaz.
Cevapla
Çözüldü #3
Ben sorununuzu duzelttım yalnız bu sıralama için sayı numarasını tablonuzu tasarım gorunumde açıp otomatik sayı verdiginiz alanı secip aşagıda yineleme yok seçilidir onu yineleme var olarak ayarlayınız
.rar uygulamanız.rar (Dosya Boyutu: 31,42 KB | İndirme Sayısı: 6)
Cevapla
Çözüldü #4
yineleme var bile yapsak en baştan yeniden hepsini sıra numarası verip de sıralamıyor.
Cevapla
Çözüldü #5
Yapmaya çalıştığınız şey Access'in ana mantığına aykırıdır. Access bir veritabanı programıdır ve veritabanlarında birden çok tablodaki kayıtlar belli kriterlere göre bağlanırlar. Otomatik sayı da burada indexleme görevi yapar. Bunu defalarca anlatmıştım, tekrar anlatayım. Diyelim ki a tablosunda müşterilerin adları, telefonları, adresleri falan var. B tablosunda da bu müşterilerin aldıkları ürünler var. Yine c tablosunda da bu müşterilerin iadeleri var. Şimdi bütün bu verileri Access eğer siz müdahale etmediyseniz otomatik sayı değerine göre birbiriyle ilişkilendirir. Doğru olan da budur. Çünkü otomatik sayı tekrar edilmez, silindiğinde tekrar kullanılmaz. Aksi taktirde ne olur bakın: Diyelim a tablosundan bir şekilde otomatik sayısı 12 olan müşteri silindi. Başka bir kayıt açtığımızda da 12 sayısı alakasız bir başka müşteriye verildi. Programı açtığınızda henüz 1 dakika önce kaydettiğiniz müşterinin bir sürü mal aldığını, iade ettiğini falan görürsünüz. Bu ne kadar güvenli olur sizce? Eğer illa da belli bir müşteri nosunun görünmesini ve sıradan gitmesini isterseniz o zaman yine otomatik sayı kullanarak ama görünen başka bir sayının müşteri numarası gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki yazımda bunu anlatmıştım:

Otomatik sayı gibi bir sayının elle oluşturulması
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da