Skip to main content

AccessTr.neT


Stok Giriş Çıkış

Stok Giriş Çıkış

#1
Herkese merhaba,

Ben kendimce küçük bir stok takip programı hazırladım. Kritik 3 tane tablo var;

- Stok kalemleri
- Stok girişleri
- Stok çıkışları

Bir de stok girişleri ile çıkışlarının farkını gösterdiğim sorgu var. Yalnız şöyle bir sorunum var; yeni bir stok kalemi tanımladım ve stok girişi yaptım. Fakat henüz çıkış hareketi olmadı. Bu durumda sorguda hiç göstermiyor o stok kaleminin mevcut stok durumunu. Hiç çıkış olmadıysa giriş miktarını mevcut stok olarak görmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

İkinci bir sorum ise; herhangi bir stok kalemi kaydını sildiğimde o stok kalemine ait giriş ve çıkış hareketlerini de otomatik olarak silebilir miyim yoksa giriş ve çıkış hareketlerini tek tek silmem mi gerekiyor öncesinde? kalemi sildiğim zaman sorguda görünmese de giriş ve çıkış hareketleri tablolarında stok adı boş olarak o hareketler kalıyor. kalmamasını istiyorum.

Umarım açıklayabilmişimdir. Dosyamı da ekledim. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
.rar AMBALAJ STOK YÖNETİMİ.rar (Dosya Boyutu: 197,33 KB | İndirme Sayısı: 5)
Cevapla
#2
Sorgunuzda INNER JOIN kullanırsanız sadece her iki tabloda ortak olan verileri görürsünüz. LEFT JOIN olarak kullanmanız gerekir ki Stok Girişi tablosundaki tüm veriler görüntülenip Stok çıkış tablosunda çıkış kayıdı yoksa NZ fonksiyonu yardımı ile sıfır olarak gösterilip istediğiniz şekilde Giriş - Çıkış değerini stok miktarı olarak görüntüleyebilin. Sorgulamaları, Join işlemlerini tekrar inceleyin. LEFT JOIN, RIGHT JOIN, INNER JOIN, UNION nedir, nerede, ne zaman, nasıl kullanılır araştırın, sorunuzu kolaylıkla çözersiniz. SOrgulamalar veri tabanlarında hayati işlemlerdir. Bunlara hakim olmak zorundasınız.
Cevapla
#3
(11/05/2024, 11:05)atoykan yazdı: Sorgunuzda INNER JOIN kullanırsanız sadece her iki tabloda ortak olan verileri görürsünüz. LEFT JOIN olarak kullanmanız gerekir ki Stok Girişi tablosundaki tüm veriler görüntülenip Stok çıkış tablosunda çıkış kayıdı yoksa NZ fonksiyonu yardımı ile sıfır olarak gösterilip istediğiniz şekilde Giriş - Çıkış değerini stok miktarı olarak görüntüleyebilin. Sorgulamaları, Join işlemlerini tekrar inceleyin. LEFT JOIN, RIGHT JOIN, INNER JOIN, UNION nedir, nerede, ne zaman, nasıl kullanılır araştırın, sorunuzu kolaylıkla çözersiniz. SOrgulamalar veri tabanlarında hayati işlemlerdir. Bunlara hakim olmak zorundasınız.

Hocam yanıtınız için çok teşekkür ederim fakat Sql kısmına tamamen yabancıyım. Sorguyu Sql görünümünde açtığımda gelen kodun içindeki INNER kısmını LEFT olarak değiştirsem sorun çözülür mü yoksa tamamen farklı bir yapısı mı var? Yine öğrenmeye çalışırım ama bu işi de tamamlamam lazım bir an önce.

edit : bu şekilde denedim, sorguya sadece giriş kaydı olan kalem de geliyor şimdi ama bu kez de çıkış eklediğimde çıkış miktarının iki katını getiriyor sorguya. bu durumda da kalan stok hatalı oluyor haliyle.
Son Düzenleme: 11/05/2024, 15:03, Düzenleyen: kesekci. (Sebep: deneme)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da