Skip to main content

AccessTr.neT M.


Stok Hakkında Yardım

Stok Hakkında Yardım

Çözüldü #1
Mrb siteden bir arkadaşın örneğini kendi programıma uygulamaya çalıştım ama ayrıntılı stok kaydı tutmak istediğim için yapamadım. Eklemiş olduğum örnekte resimler ile ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştığım projemde ayrıntılı olarak takım paket ve parça bazlı stok kaydı tutmak istiyorum bu mümkünmüdür. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

.rar örnek.rar (Dosya Boyutu: 546,53 KB | İndirme Sayısı: 10)
Cevapla
#2
Belki de bu sitede stok takibi konusunda en çok program hazırlayan benimdir. Ama inanın sizin stok mantığını anlayamadım. Yani elle tutulur objeler üzerinde anlatmayınca da anlayamayacağım sanırım. Siz bence bunu aptala anlatır gibi anlatın ve mümkünse bu stok malzemeleri nasıl oluyor da farklı parçalardan oluşuyor, ondan bahsedin. Yani mesela bir mobilya imalatçısı için farklı parçalardan dolap, masa, mutfak falan mı oluşuyor? Bunu anlamamızı sağlar mısınız?

İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
...........
#3
Hocam öncelikle konum ile ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu konuda sanırım ben tam olarak yapmak istediğimi kafam çok karıştığından sizlere aktaramadım. 
Hocam dediğiniz gibi mobilya imalatçıyız örnek olarak Bir gardrop  8 adet paketten oluşuyor her paketin içindede birden fazla parçalar var, ürün satışı yaptıktan sonra müşterilerden bize iade, tamir ve değişim olacak ürünler geliyor.

Örnek olarak müşteriden iade ;
1 takım gardrop gelmişse ( Gardrop = 8 paketten oluşuyor ) takım olarak stok kaydını tutabileyim
1 adet  gardrop' a ait paket gelmişse paket olarak stok kaydını tutabileyim
1 adet gardrop'a ait 8 adet paketten herhangi birisinin içerisinden bir parça gelmişse onun stok kaydını tutabileyim.

Şimdi ekleyeceğim örnekte 1 formundaki ÜrünTürü ve ÜrünAdi adındaki iki alanım var StokArtıFrm ve   StokArtıFrm ve StokEksiFrm  aynı alanlar mevcut 1 formundaki ÜrünTürü ve ÜrünAdi alanlarındaki veriyi stok formlarına aktarsın 
- stok formundaki tur alanı eğer takım olarak aktarılmışsa ( Paketno- parçaadi-paketmiktar-parçamiktar alanları pasif olsun) 
- stok formundaki tur alanı eğer paket olarak aktarılmışsa (parçaadi- ürünmiktar-parçamiktar alanları pasif olsun)
- stok formundaki tur alanı eğer parça olarak aktarılmışsa ( ürünmiktar ve paketmiktar alanları pasif olsun)

Hocam benim yapmak istediğim bunlar , bu işin acemisiyim ve yolun başındayım sizler beni yönlendirirseniz ve yardımcı olursanız memnun kalırım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla
#4
Hocam örneği güncelledim

.rar 12.07.2018.rar (Dosya Boyutu: 372 KB | İndirme Sayısı: 10)
Cevapla
...........
#5
Sizin örneği incelemedim ama yazdıklarınızdan hareketle bir konu kafama takıldı, onu belirteyim. Doğru mu anladım bilmiyorum ama, diyelim ki 8 parçadan oluşan bir paket ürünü sattınız. Ancak müşteri bunun bir parçasını getirdi ve iade aldınız. Bunu stoğa tek olarak girmeniz gerekiyor sanırım. Ve bunu nasıl stoğa girerim diyorsunuz. Olduğu gibi girerseniz aynı malı iki kez işlemiş olursunuz ki olmaz. Tek tek her 8'lik paketten iade edilenleri girmek için geri dönüp o satışı bulup o paketi 7'lik hale getirmelisiniz. Bu da şu demektir, yüzlerce çeşit paketler için 7'li 7 ayrı alternatif türev ürün girmek gerekir. Bu iade edilenin 2 adet ürün olması durumunda 6'lı 12 adet, 5 olması durumunda........... Bu iş bitmez Img-grin))

İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#6
(13/07/2018 13:57)mehmetdemiral Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizin örneği incelemedim ama yazdıklarınızdan hareketle bir konu kafama takıldı, onu belirteyim. Doğru mu anladım bilmiyorum ama, diyelim ki 8 parçadan oluşan bir paket ürünü sattınız. Ancak müşteri bunun bir parçasını getirdi ve iade aldınız. Bunu stoğa tek olarak girmeniz gerekiyor sanırım. Ve bunu nasıl stoğa girerim diyorsunuz. Olduğu gibi girerseniz aynı malı iki kez işlemiş olursunuz ki olmaz. Tek tek her 8'lik paketten iade edilenleri girmek için geri dönüp o satışı bulup o paketi 7'lik hale getirmelisiniz. Bu da şu demektir, yüzlerce çeşit paketler için 7'li 7 ayrı alternatif türev ürün girmek gerekir. Bu iade edilenin 2 adet ürün olması durumunda 6'lı 12 adet, 5 olması durumunda........... Bu iş bitmez Img-grin))
Hocam Img-grin  sizce nasıl yapmalıyım bana yol göstermeniz mümkünmüdür.

Cevapla
...........

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task