Skip to main content

AccessTr.neT


Yeni kayıt eklerken ve düzenleme yaparken şifre şartı

Yeni kayıt eklerken ve düzenleme yaparken şifre şartı

Çözüldü #1
Merhaba değerli arkadaşlar,

İş yerinde karşılaştığım sorun sonrasında aklıma konumun başlığındaki fikir geldi. Ağ paylaşımına açtığım programım 4 birim tarafından kullanılıyor ve diğer birimlerde kullanmak istiyor. Nedeni ise kullandığımız UYAP sistemi herkesin her bilgiye ulaşmasını engellemesi ve bir kaç veriyi bir arada göstermemesidir.

Soruma geleyim; X birimindeki kullanıcı programa kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra karşısına çıkan Ana Kontrol Paneline geliyor. Ve bu panel üzerinde yer alan butonlar aracılığı ile kayıt gezinti ve düzenleme amacıyla kullandığım formu açıyor. Kullanıcı form üzerindeki alanlarda Düzenleme yapmak istedi ama benim vermiş olduğum yetkiye göre bunu yapmasını istemedim, ama ne olduysa misal bu yetki işe yaramadı. Kullanıcı bir kayıttaki veri üzerinde oynama yapmak istedi. İşte belirttiğim soru burada harekete geçecek. Vatandaş düzenleme yapmak için metin veya açılan kutuya tıkladığında karşısına MsgBox çıkacak ve " Sayın [kullaniciadi], bu işlemi yapabilmek için yönetici parolasına sahip olmanız gerekiyor. Yönetici Parolasına sahipseniz EVET butonuna tıklayınız, değilseniz bu işlemi gerçekleştiremezsiniz " şeklinde bir uyarı vermesini ve uyarı sonrasında EVET'i tıkladığında çıkacak yeni bir MsgBox'ta şifreyi girerek kayıt, düzenleme veya silme işlemlerinden herhangi birisini yapabilecek. ( Tabi bu belirttiğim işlem Yetki olarak Sitem Yöneticisi ve Yöneticiyi pas geçecek, onlara şifre sormayacak )

Saygılarımla
İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn " Şüphesiz Biz Allah'tan Geldik ve O'na Döneceğiz "
Cevapla
#2
Arkadaşlar kusura bakmayın, galiba yanlış alanda konu açtım. Yöneticiler konuyu Access'e taşırsa sevinirim.
İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn " Şüphesiz Biz Allah'tan Geldik ve O'na Döneceğiz "
Cevapla
#3
Şifre sorması biraz demode yöntem. En güzeli yetkilendirme ile işlemleri çözmektir. Eğer yetkisi yoksa zaten o işlev pasif/görünmez olmalıdır.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#4
Doğru diyorsunuz elbette. Sayı Taruz hocamın yönetici araçları 2007 uygulamasını kullanıyorum programımda. Ama nedense bir bakıyorum kayda ait bir veri değiştirilmiş yada silinmiş. Yönetim panelinden form üzerinde vermiş olduğum yetkilendirmeye bakıyorum sorun yok, ama kullanıcı ilgili form üzerindeki kayıt üzerinde değişiklik yapabiliyor. Bir türlü anlam veremedim
İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn " Şüphesiz Biz Allah'tan Geldik ve O'na Döneceğiz "
Cevapla
#5
sayın mntf02,

elbette ki bu bahsettiğiniz konudaki soruna dair bir örnek eklemeniz yerinde oalcaktır,daha net cevaplar verebilmek için.ayrıca,ekleyeceğiniz örneğinizin 2007 kullanımıyla da incelenebilmesine imkan sağlayabilir misiniz lütfen.teşekkürler.

yazdıklarınızdan bir ön bilgi paylaşımı olarak şu kontrolü yapmanızı da önermek katkı sağlayabilir bir ihtimal:

kullanıcı ya da grup yetkilendirmesinde sorun yaşamıyorsanız,o zaman;
içeriğindeki form,tablo,sorgu,v.b... oluşumların (nesnelerin) bu kullanıcı / grup yetkilendirmelerine göre yapabilir / yapamaz durum ayarlamalarına bir bakınmanız yerinde olacaktır.
ilk aklıma gelen bu,şu an için.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#6
Sayın atoz112,

Verdiğiniz bilgiler dolayısı ile teşekkür ediyorum, sorunumu halledemezsem konuya yazarak yardım talebimi güncelleyeceğim.
İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn " Şüphesiz Biz Allah'tan Geldik ve O'na Döneceğiz "
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task