Skip to main content

AccessTr.neT

Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı

Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı

Anladığım kadarıyla "Not" türündeki bir alanda (tabloda) yer alan verileriniz "metin" türüne dönüştürülüyor. Siz bunun farkında değilsiniz çünkü oluşan sorgunun alanlarına müdahil değilsiniz. Bu iş için bir "tablo yapma" sorgusu ile geçici tablo oluşturup, tablo alanlarını da Sql komutlarıyla yapabilir veya baştan o alanı "not" türünde tasarlayabilirsiniz. Sizin sorgunuz tüm alanları -aksini belirtmediğiniz için- "not" türünde oluşturuyor. Belki tabloya güncelleme yaparsanız işe yarayabilir. Ben de benzer bir sıkıntıyı açılan kutudan column() ile veri çağırıken yaşamıştım. Onda da 255 karakter sınırı vardı. Ben de veriyi Dlookup ile çağırmamak konusunda inat ederek form üzerindeki bir alt forma getirdim ve oradan alarak çözdüm. Siz de benzer bir formül bulmalısınız. Bu tür kısıtlamaların çaresi yoktur. Ama her bir uzun veri tablodan gelecekse, benzersiz bir id ile kaydedip o id üzerinden sorgulayabilirsiniz. Böylece veriler değil anahtar değerler getirilir ve bu anahtar değerlere bağlı bilgiler de sorgu yoluyla değil Dlookup veya altform yoluyla -dolaylı yoldan sorgu üzerinden- çağrılır. Bunu şu örneğe benzetebiliriz: Bir sınıftaki tüm öğrencileri bir kuraya dahil etseniz, torbaya tek tek ad ve soyadlarını mı yazarsınız yoksa okul nolarını mı? Tabii ki okul nolarını. Bu numaralar üzerinden sınıf defterinden isimlerini zaten bulursunuz. İşte benim önerim de buna benzer. İnşallah anlatabilmişimdir.

Bu arada microsoft'un verdiği "Veri dönüşümlerindeki kısıtlamalar" tablosuna bir göz atarsanız daha ilk satırda şunu göreceksiniz:

"Metinden Not türüne dönüşüm: Access ilk 255 karakter dışında tüm karakterleri siler."

İşte sizin probleminiz budur. Yazının tamamını okumak isterseniz linki:

Access'te veri dönüşümlerindeki kısıtlamalar:
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Birleşim sorgusu sütunu limitli davranışı - Yazar: mehmetdemiral - 03/09/2014, 01:45