Skip to main content

AccessTr.neT

2 ListeKutusu ile çokluseçim kullanma

2 ListeKutusu ile çokluseçim kullanma

Çözüldü #6
Bu kodu visual studio 2008 üzerinde bir vb formunda kullandım Access için bir geçerliliği yoktur. Buyrun tamamını şöyle anlatayım :

[Resim: 45944654.jpg]

Bu ekranda (projemin konusu üzerinden anlatmaktayım) şirketteki performansı değerlendiren yönetici çalışanın performansını etkileyecek faktorleri gerekirse girip seçmektedir. Seçme işlemi "Choose Factor(s)" düğmesi ile gerçekleşmektedir ve bahsettiğim kod bunun altına yazılmaktadır. Kodun açıklamasını ise ;

Private Sub Button3_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button3.Click
Dim arrlist() As String "Burada arrlist() isminde tamamen adı size kalmış bir string değişkeni yaratıyorum. Bu değişken çoklu seçtiğim itemleri kendi içinde bir array (dizin) olarak tutmaya yarayacak"
Dim cnt As Integer "Burada ise cnt isimli bir integer değişkendi yaratıyorum. Bu ise listbox1 deki seçili maddeleri(faktörler) saymakta kullanılacak"

cnt = ListBox1.SelectedItems.Count - 1 "Sayma işlemi burda yapılıyor ve değer cnt değişkenine bir eksiltilerek atanıyor"
ReDim arrlist(cnt) "Bu sayı arrlist dizin değişkenine atanıyor"

ListBox1.SelectedItems.CopyTo(arrlist, 0) "Seçili maddeler arrlist dizinine kopyalanıyor"
ListBox2.Items.AddRange(arrlist) "kopyalanan maddeler arrlist dizininin içindeki aralıkta sınırlı kalarak listbox2 ye aktarılıyor"

End Sub

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: 2 ListeKutusu ile çokluseçim kullanma - Yazar: Anakronik - 16/07/2010, 10:55