Skip to main content

AccessTr.neT


Win32Exception Was Unhandled. Nerede Hata Yapıyorum ?

Win32Exception Was Unhandled. Nerede Hata Yapıyorum ?

Çözüldü #1
Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim strPDFFile As String = Dir("d:\Test.pdf")
Dim PrintPDFFile As New ProcessStartInfo

Do Until strPDFFile Is Nothing
PrintPDFFile.UseShellExecute = True
PrintPDFFile.Verb = "print"
PrintPDFFile.WindowStyle = ProcessWindowStyle.Hidden
PrintPDFFile.FileName = strPDFFile
Process.Start(PrintPDFFile)
strPDFFile = Dir()
Loop

End Sub
End Class

bu kodda "Process.Start(PrintPDFFile)" bu satırda sorun yaşıyorum. Test.PDF isimli dosyayı yazdırması lazım ancak hata veriyor. 

Verdiği hata ise Win32Exception was unhandled. Nerede hata yapıyorum ?
Son Düzenleme: 07/06/2017, 13:41, Düzenleyen: Uğur ŞİRİN.
Cevapla
#2
Process.Start(PrintPDFFile) ile bir process başlatmanız lazım. PrintPDFFile değişkeninin içeriğine bakınca Dir("d:\Test.pdf") ile geri dönen bir değer görüyoruz. Dir komutu ile bir dosyanın var olup olmadığını kontrol edersiniz. Dolayısıyla burada sorun yaşıyorsunuzdur. Process.Start ile çalıştırılacak bir EXE dosya yolunu(Path) parametre olarak vermiş olmanız lazım.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#3
(07/06/2017 15:10)alpeki99 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Process.Start(PrintPDFFile) ile bir process başlatmanız lazım. PrintPDFFile değişkeninin içeriğine bakınca Dir("d:\Test.pdf") ile geri dönen bir değer görüyoruz. Dir komutu ile bir dosyanın var olup olmadığını kontrol edersiniz. Dolayısıyla burada sorun yaşıyorsunuzdur. Process.Start ile çalıştırılacak bir EXE dosya yolunu(Path) parametre olarak vermiş olmanız lazım.
İlginiz için çok teşekkür ederiö. Burada ben muhtemelen acrobat.exe'nin uzantısını vermem lazım diye düşünerek bu kodu şu şekilde değiştirdim, lakin yine aynı hatayı verdi.

Process.Start(c:\program files\acrobat\bin\Acrobat.exe)
Cevapla
#4
Tırnak içerisinde yazdınız mı?
Birde tam adres olarak o konumda o dosya var mı?

Ayrıca Process'e parametreyi birleştirerek vermenizde gerekebilir. Mesela Process.Start("c:\program files\acrobat\bin\Acrobat.exe" & "d:\abc.pdf") gibi. Bunu Acrobat'ın sitesinden incelemeniz lazım. Elbette benim gibi Foxit Reader kullananlarda bu satırlar çalışmayacaktır. Bundan dolayı ilk bu işlemlere başlamadan Acrobat.exe dosyası varmı diye kontrol ettirmeniz iyi olur.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da